Węgry wprowadzają przepustki dla zaszczepionych na Covid-19

Jak ogłosił 10 marca 2021 r. węgierski nadawca telewizji publicznej M1, przepustka po szczepieniach koronawirusowych nie jest już mrzonką przeciwników szczepień i nie może być już określana jako „teoria spiskowa”: właśnie pojawiła się na Węgrzech. Jest to plastikowa karta wielkości karty kredytowej, której pierwsze kopie, zgodnie z decyzją rządu Węgier z lutego, wkrótce trafią do osób uznanych za odporne na koronawirusa.

Zdjęcie: Visegrád Post

Katy są dwujęzyczne: w języku węgierskim i angielskim i są przeznaczone także do użytku za granicą. Karta zawiera imię i nazwisko, datę urodzenia, numer paszportu i dowodu osobistego oraz datę szczepienia. Karta ma również własny numer i kod QR. W przypadku osób, które otrzymają tę kartę po „udowodnionym” zakażeniu Covid, jest na niej również podana data ważności, przy czym władze węgierskie oświadczają, że ochrona zapewniana przez przeciwciała jest tylko tymczasowa. Dlatego oczywiście konieczne będzie zaszczepienie się przed upływem terminu ważności, aby otrzymać nowe świadectwo szczepienia na koronawirusa.

Trzy różne okresy ważności

Karty, dzięki którym można m.in. zwolnić się z kwarantanny podczas podróży – są przeznaczone dla trzech kategorii osób:

  • Osoby zaszczepione otrzymają je automatycznie i bezpłatnie pocztą. Taka karta będzie ważna bez terminowo.
  • Osoby, które miały Covid-19 i były oficjalnie leczone na podstawie pozytywnego testu PCR, również otrzymają taką kartę automatycznie i bezpłatnie pocztą, ale jej ważność jest tylko przez 6 miesięcy.
  • Osoby, które chcą mieć kartę i mogą udowodnić, że przeszły chorobę koronawirusową, muszą uiścić opłatę w wysokości 3000 forintów (9 euro) i przedstawić test antygenowy (na własny koszt), który potwierdzi, że mają przeciwciała. Taka karta będzie ważna tylko przez 4 miesiące.

Podobne karty zostaną wkrótce wprowadzone w całej UE

Jak informuje węgierska stacja telewizyjna M1, Unia Europejska chce wprowadzić podobną kartę jak na Węgrzech, a szczegóły mają zostać ogłoszone w ciągu najbliższych dni. Jak donosi kilka europejskich agencji informacyjnych, marka szczepionki nie miałaby znaczenia. Innymi słowy: nawet osoby, które zostałyby zaszczepione szczepionką nieuznaną przez Europejską Agencję Leków (EMA), otrzymają europejską kartę, pod warunkiem, że szczepionka została zatwierdzona przez właściwe władze w ich kraju zamieszkania.

 

 

Źródło: VisegradPost.com

 

 

 

Facebook Comments Box