Koncern farmaceutyczny skazany na karę 60 mln USD

Koncern farmaceutyczny skazany na karę 60 mln USD za korumpowanie lekarzy i urzędników teraz ogłasza, że ma szczepionkę na koronawirusa.

– Od kilku dni – przy aplauzie mediów oraz polityków i części lekarzy – trwa wychwalanie niczym zbawienia amerykańskiego koncernu Pfizer. Ten ogłosił, że wynalazł „bezpieczną szczepionkę”, która działa w około 90 proc., ponadto nie wywołuje skutków ubocznych. Ten sam koncern w 2012 roku musiał zapłacić 60 mln USD grzywny za korumpowanie lekarzy oraz urzędników administracji publicznej w wielu państwach na dwóch kontynentach – pisze Dominik Cwikła na portalu prawy.pl.

Portal prawy.pl przypomina artykuł z sierpnia 2012 roku pt. „Wielki koncern korumpował lekarzy. Zapłaci za łapówki”.

– Największy koncern farmaceutyczny świata Pfizer z USA będzie musiał zapłacić za korumpowanie lekarzy 60 mln dol. grzywny. Jak twierdzi amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), koncern wraz z przejętą w 2009 r. firmą Wyethm wręczał łapówki w Europie i Azji. Pracownicy firmy korumpowali lekarzy i członków administracji publicznej m.in. w Bułgarii, Rosji, we Włoszech, w Chinach, Chorwacji, Czechach, Serbii i Kazachstanie – napisano.

– Schemat działania był prosty. Przedstawiciele firmy zapraszali lekarzy na szkolenia. W ten sposób starali się „załatwić” zgodę na wprowadzenie leków do sprzedaży oraz zwiększyć zakres ich stosowania – podaje prawy.pl.

– W przypadku Rosji, szpitale dostawały 5 proc. od sprzedaży wypisanych przez siebie leków. Trwało to od połowy lat 90-tych do 2005 roku. W Chinach z kolei lekarze otrzymywali od koncernu „punkty motywacyjne”. Można było wymienić je na drogie okulary, herbatę oraz telefony komórkowe – wyjaśniono.

Sam koncern Pfizer twierdził, że nie wiedział o praktykach swoich zagranicznych przedstawicieli. Stąd też otrzymał zmniejszoną karę w wysokości 60 mln USD.

 

 

Źródło: Prawy.pl , Kontrrewolucja.net

 

 

 

Facebook Comments Box