Ericsson jest kluczowym graczem w europejskim dążeniu do opracowania technologii wielu anten 6G

Podejście firmy Ericsson w zakresie badań i rozwoju, mające na celu zapewnienie, że firma pozostaje w czołówce technologii nowej generacji, znajduje odzwierciedlenie w jej kluczowym udziale w nowej inicjatywie 6G finansowanej ze środków UE. Eksperci ds. Technologii firmy Ericsson połączyli siły z partnerami ze środowiska akademickiego i przemysłu, aby opracować i zbudować nowy typ wieloantenowej platformy inteligentnej łączności, integralnej z przyszłymi systemami 6G. Inicjatywa nosi nazwę Project REINDEER.

Do 2030 roku 5G radykalnie zmieni nasz świat. Od teraz do tego czasu nastąpi znaczący postęp technologiczny, który umożliwi postęp i sprostanie stale zmieniającym się wymaganiom społeczeństwa i przemysłu. Ostatecznie i nieuchronnie w pewnym momencie w przyszłości nastąpi przejście na nową generację infrastruktury bezprzewodowej – 6G. W tym przyszłym scenariuszu ewolucja sprzętu i pojawienie się nowych metamateriałów może spowodować pojawienie się nowych podejść, na przykład, do implementacji anten, umożliwiających osadzanie wszędzie mniejszych, prostszych i energooszczędnych urządzeń łącząco-obliczeniowych.

Liderzy i pionierzy badań firmy Ericsson już ciężko pracują, aby zapewnić, że gdy pojawi się 6G, Ericsson będzie liderem w dostarczaniu korzyści technologicznych. Firma chętnie współpracuje również z partnerami, aby zapewnić spełnienie celów i standardów technologicznych.

Niedawno zainicjowany europejski projekt REINDEER jest prowadzony przez konsorcjum liderów technologii wieloantenowych. Ericsson jest głównym motorem. Jego celem jest opracowanie i zbudowanie nowej, inteligentnej platformy obliczeniowej, która będzie miała kluczowe znaczenie dla przyszłych systemów 6G.

Nazwa projektu wywodzi się od aplikacji REsilient INteractive poprzez hiper-różnorodność w energooszczędnej technologii RadioWeaves , a rozwój technologii „RadioWeaves” będzie kluczowym elementem projektu. Ta nowa infrastruktura dostępu bezprzewodowego składa się z sieci rozproszonej łączności radiowej, mocy obliczeniowej i pamięci masowej. Przeniesie idee wielkoskalowych inteligentnych powierzchni i bezprzewodowego dostępu bezkomórkowego, oferując możliwości daleko wykraczające poza przyszłe sieci 5G. Oczekuje się, że zapewni to pojemność skalowalną do quasi-nieskończonej oraz odczuwalne zerowe opóźnienia i interakcje z dużą liczbą urządzeń wbudowanych.

Projekt jest wspólną współpracą prywatnych przedsiębiorstw i liderów akademickich w dziedzinie technologii wieloantenowej, w tym kierownika technicznego KU Leuven w Belgii; oraz Uniwersytet w Linköping i Uniwersytet w Lund w Szwecji.

Ericsson ma już długą historię współpracy badawczej z obydwoma Uniwersytetami w Linköping, pod kierownictwem prof. Erika G. Larssona i profesora nadzwyczajnego Emila Björnsona; i Lund University pod kierownictwem prof. Fredrika Tufvessona i prof. Ove Edforsa. Oczekuje się, że oba partnerstwa, które osiągnęły wiele kamieni milowych technologicznych w obszarach Radio Stripes i Massive MIMO (odpowiednio wiele wejść, wiele wyjść), położy silny fundament pod projekt REINDEER.

Profesor Ove Edfors z Uniwersytetu w Lund mówi: „Dzięki projektowi REINDEER robimy duży krok w kierunku przyszłych systemów bezprzewodowych, zdolnych do dostarczania całkowicie nowych usług o znacznie większej niezawodności i mniejszych opóźnieniach. Wraz z naszymi europejskimi partnerami projektu tworzymy silny zespół badawczy, którego celem jest pozytywna zmiana naszej bezprzewodowej przyszłości ”.

Magnus Frodigh, wiceprezes i szef działu badań firmy Ericsson, mówi: „Jako jeden z największych inwestorów w badania i rozwój w Europie, nadal jesteśmy zaangażowani w realizację programu, który stawia europejskie innowacje na pierwszym miejscu. Projekt REINDEER jest wczesnym wyznacznikiem rozwoju systemów bezprzewodowych nowej generacji. Wraz z naszymi partnerami podejmiemy znaczące kroki w kluczowych obszarach technologii 6G, takich jak Cell-free MIMO i Large Intelligent Surfaces. Tutaj będziemy prowadzić i wnosić wkład w kilka zadań, od projektu koncepcyjnego po aspekty związane z wdrożeniem, a także pakiet roboczy dotyczący normalizacji, eksploatacji i upowszechniania ”.

Projekt REINDEER jest projektem partnerstwa publiczno-prywatnego 5G (5G PPP) i otrzyma finansowanie UE w ramach unijnego programu badań i innowacji Horyzont 2020 . Projekt rozpoczął się 1 stycznia 2021 roku i będzie trwał trzy i pół roku.

 

 

Źródło: Ericsson.com

 

 

 

Facebook Comments Box