Belgia musi znieść „wszystkie obostrzenia związane Covid-19” w ciągu 30 dni, orzeka brukselski sąd

Państwu belgijskiemu nakazano zniesienie „wszystkich obostrzeń koronawirusa” w ciągu 30 dni,  restrykcje są bezprawne – orzekł w środę brukselski sąd.

Liga Praw Człowieka złożyła pozew kilka tygodni temu i zakwestionowała belgijski system wdrażania obostrzeń za pomocą dekretów ministerialnych, co oznacza, że ​​odbywa się to bez udziału parlamentu.

Sędzia dał belgijskiemu państwu 30 dni na przedstawienie solidnej podstawy prawnej lub grozi kara w wysokości 5000 euro dziennie za przekroczenie tego okresu, z maksymalnym limitem 200 000 euro, donosi Le Soir.

Obecne środki obostrzenia koronawirusowe opierają się na ustawie o bezpieczeństwie cywilnym z 2007 r., która umożliwia państwu szybkie reagowanie w „wyjątkowych okolicznościach”, ale sędzia orzekł teraz, że przepisy te nie mogą stanowić podstawy dekretów ministerialnych.

„Sędzia orzekł, że zasada legalności została naruszona, ponieważ obecny sposób pracy nie jest wystarczająco przewidywalny” – potwierdziła Kati Verstrepen z Ligi Praw Człowieka VRT , dodając, że konsekwencje koronawirusowe nie są tak dramatyczne, żeby upoważniało to rządzących do podejmowania nowych restrykcji z dnia na dzień.

Na razie obecne obostrzenia dotyczące koronawirusa nie ulegną zmianie, a werdykt jest obecnie badany przez gabinet ministra spraw wewnętrznych Annelies Verlinden – informuje De Standaard.

 

Wciąż możliwe jest odwołanie się od orzeczenia sądu, ale w przypadku orzeczenia w trybie doraźnym odwołanie nie wstrzyma wykonania orzeczenia.

W środę po południu Izba będzie debatować nad zbliżającą się belgijską ustawą o pandemii , która ma zapewnić „stałą podstawę prawną do podjęcia tego rodzaju restrykcyjnych środków podczas pandemii”.

Kilku ekspertów prawnych naciskało już na belgijskie państwo, aby jak najszybciej przedstawiło ustawę, aby uniknąć wyroków anulujących kary wypisane za naruszenie tych środków, a orzeczenie to tylko zwiększa presję na szybkie jej przyjęcie.

 

 

 

Źródło: BrusselsTimes.com

 

 

 

Facebook Comments Box